Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Карамел колач

Состојки:

-300 гр. бисквити

-250 гр. карамел бонбони

– 1дл. млеко

-5 јајца

-200 гр. шеќер во прав

-150 гр. кикирики

-150 гр. млеко во прав

-250 гр. путер

За глазура:

-200 гр. чоколадо за готвење

-0,5 дл. масло

-0,5 дл. млеко

Подготовка:

1.Дното од правоаголната тепсија прекријте го со  бисквити.

2.Карамел бонбоните стопете ги во млеко и прелијте ги преку бисквитите за да ги омекнете.

3.Во соодветен сад соединете ги јајцата и шеќерот во прав, па гответе на пареа додека шеќерот не се стопи.

4.Во оваа смеса додајте го млекото во прав, промешајте и оставете смесата да се олади. Додајте го путерот и матете со миксер.

5.Кикириките исечете ги, додајте ги во смесата и полека измешајте.

6.Вака подготвениот фил нанесете го врз бисквитите и рамномерно распоредете го.

7.Во посебен сад соединете ги чоколадото, млекото и маслото, стопете ги на пареа и прелијте ги преку колачот.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...