Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Капрезе супа

Состојки:

1кг домати

1 чешне лук

маслиново масло

1 лажица кафеав шеќер

сол и бибер

4 лажици сецкани ливчиња босилек

1 1/2 лажица вински оцет

4 парчиња препечен леб

250гр. моцарела

Постапка:

Загрејте ја рерната на 200 степени. Исецкајте ги доматите и лукот во голема тава и додадете 1 лажица маслиново масло. Печете ги 25 минути. Потоа оставете ги малку да се изладат.

Изматете ги печените домати и лук во блендер заедно со кафеав шеќер, босилек (оставете неколку ливчиња за декорација), оцет, сол и бибер по вкус и 60мл. маслиново масло.

Испечете 4 парчиња леб на скара или на тост.

Послужете ја супата од домати заедно со парчиња моцарела сирење и декорирајте со ливчиња босилек.

 

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...