Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Филувано каре

Состојки:

-8 парчиња свинско каре

-600 гр. мешано мелено месо

-50 гр. презла

-1 јајце

-4 парчиња лук

-2 лажички мелена пиперка

-зачин за скара

-сол,бибер

-масло

-малку вода

Подготовка:

1.Зачинете ги кременадлите со зачин за скара.

2.Во презлата додајте малку млака вода, па додајте го меленото месо, јајцето, изглечениот лук, мелената пиперка, солта и биберот. Смесата добро соединете ја и формирајте 9 плескавици.

3.Садот за печење подмачкајте го со масло и наизменично редете – плескавицата од мелено месо, па парче каре. Последна треба да биде плескавицата.

4.Месниот ролат, прекријте го со фолија и печете во рерна загреана на 200 степени се додека месото не порумени.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...