• Сподели на:

Чорба од зеленчук

___

Состојки:

-1 компир

-1 морков

-1 кромид

-1 црвена пиперка

– 2 дл. вода

-2 дл. сок од портокал

-2 лажици зачин

-1 китка магдонос

-сол

Подготовка:

Зеленчукот исчистете го и ситно исецкајте го.

Во тенџере ставете го зеленчукот, додајте вода и гответе на ниска температура.

Кога чорбата ќе биде пред крај, додајте го сокот од портокал и зачините и тргнете го тенџерето од оган.

На крај додајте сол по вкус и сецкан магдонос.


Оставете коментар

___