Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Чорба од зеленчук и месо

Состојки:

-2 главици кромид

-2 моркова

-300 гр. мелено јунешко месо

-1 јајце

-2 парчиња лук

-2 лажици презла

-1 дл. павлака

-4 лажици масло

-мешан зачин

-бибер

Подготовка:

1.Кромодот, морковот и лукот исечете ги на мали коцки.

2.Во еден сад соединете ги месото, јајцата и презлата, зачинете по вкус и добро измешајте. Од подготвената смеса обликувајте мали топчиња со големина на орев.

3.На малку масло испржете го кромидот и лукот, а потоа додајте го морковот. Постепено додавајте вода и динстајте на умерена температура.

4.Кога зеленчукот е половина готов додајте го месото и зaчинете по вкус и продлжете со готвење се додека состојките не омекнат.

5.Пред крај на готвењето ставете ja ладната запршка (мешавина од брашно и малку вода) и гответе уште 5 минути.

6.Во готовата чорба додајте ја павлаката и добро измешајте.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement