Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Чоколадна фантазија

Потребни се неколку часа за да се подготви овој десерт, а најмногу време одзема подготвувањето и обликувањето на чоколадото.

Потребни состојки за 6 лица:

  • 300гр чоколадо за готвење
  • 100гр мед
  • 1 лажица пудиг од ванила
  • 200гр мелен мак
  • 200гр мелени ореви
  • 100гр шеќер
  • 200мл црно ароматично вино Бермет
  • 400гр свежи вишни

Чоколадото за готвење се меша со мед и се добива смеса која е еластична и погодна за обликување кога ќе се олади. Основата се прави од грилијаж, кој го сочинуваат мелени ореви и пржен шеќер. Мак и пудинг од ванила се готват заедно и од нив се добива фин крем полн со вкус.

На крајот свежите вишни треба да се варат со ароматичен бермет додека смесата не зоврие, а откако ќе се олади почнува креирањето на вистинската фантазија.

На дното од чинијата оди грилијаж, а околу него рамка од чоколадо која е претходно подготвена. Наполнете ја со крем од ванила и мак, а вишните се додаваат на врвот од десертот и се сервираат од страна.

Овој десерт, поради ароматичното црно вино, треба да се служо со јака храна, најдобро со дивеч.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...