Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Брз и лесен рецепт за најпознатата велигденска погача

Слатката погача е неопходен дел од велигденската трпеза, и бидејќи треба скоро цел ден да го подготви овој десерт, во денешно време матеница е побрза и полесна опција.

Но, ако сакате да го доживеете мирисот на детството и да создадете вистинска атмосфера за одмор во вашиот дом, овој едноставен рецепт вреди да се проба.

Состојки:

– 1 кг брашно

– 3 јајца + 2 жолчки од јајца

– 25 лажици шеќер

– 2 ванилин шеќери

– 3 рендани кори од портокал и 1 кора од лимон

– 1 свеж квасец

– путер

– 5 дл млеко

– сол

Подготовка:

1.            Во тава, загрејте 1 дл млеко (не треба да биде премногу жешко) потоа додадете 1 лажичка шеќер и 1 лажичка брашно, промешајте и додадете свеж квасец.

Нека се крене покриено со кујнска крпа. Ставете брашно брашно во сад и ставете го на топло.

2. Изматите 3 цели јајца и 2 жолчки додека не се добие пенеста мешавина, а потоа додадете шеќер, ванилин шеќер и повторно измешајте додека смесата не биде изедначена, а и шеќерните кристали се стопат. На крај додадете ја ренданата кора од портокал и лимон и измешајте.

3. Се топат путерот и зејтинот на тивок оган (но не врие).

4. Додадете ја првата мешавина од јајца и шеќер во брашното и измешајте полека, а потоа истурете ја маснотијата неколку пати со постојано мешање. Додадете малку сол и подигнат квасец, измешајте повторно и започнете да додавате млеко со постојано мешање.

5. Оставете ја смесата на топол чаршав додека не се нарасне. Потоа повторно измешајте и поделете на четири еднакви топки. Префрлете ги во сад за печење покриен со хартија и оставете да се кренат.

6. Загрејте ја рерната на 150 степени и исечете ги обликуваните топчиња со остри ножици од средината до трите агли, правејќи исечоци. Печете 30 минути.

7. Во меѓувреме, направете сируп од ½ dl вода и 1 лажица шеќер, измешајте добро и по 30 минути печење, извадете од рерната и премачкајте ги со сируп и посипете со шеќер. Вратете ги во рерната уште 10 минути, извадете ги и изладете добро пред да го исечете.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement