• Сподели на:

Богата супа од зеленчук

___

Состојки:

500 г телешко или свинско месо (исечкано на мали парчиња)

2 лажици масло за готвење

2 гранчиња свеж рузмарин

1 главица кромид

3 лажици брашно

300 мл доматно пире

1 лажица црвен пипер

½ лажичка ким

1 л телешки бујон (супа од коцка)

200 г печурки

2 пиперки

1 мала лута пиперка

2 големи компири

1 морков

100 мл црвено вино

малку сол, црн пипер

Подготовка:

Во подлабок сад, на загреано масло за готвење, запржете две гранчиња рузмарин и додадете сечкан.

Додека кромидот се пржи, исечкајте го месото на ситни парчиња и додадете го во садот со кромид.

Настрана, во доматното пире додадете малку сол, лажица црвен пипер и ким.

Намалете го оганот и ставете брашно. Добро промешајте па додадете ја и смесата од доматното пире.

Сипете еден литар телешки бујон и гответе на тивок оган околу 30 минути.

Во меѓувреме, исечкајте ги компирите, пиперките, печурките и морковот на помали парченца.

Додадете ги во садот со месото заедно со едно чешне лук, сипете вино, зачинете и оставете ја супата да крчка околу половина час или се додека не се свари зеленчукот.

Оставете ја малку да се олади и сервирајте ја. Добар апетит!


Оставете коментар

___