• Сподели на:

Аргентинска салата со црвен грав

___

Состојки:

-400 гр. црвен грав од конзерва

-200 гр. говетска или свинска пршута

-400-500 гр. зрел домат

-две главици стар кромид или 4-5 млади кромидчиња

– 1 зелена пиперка

-2 лажици маслиново масло

-1 лажица јаболков оцет

-малку сол и бибер

Подготовка:

1.Гравот изцедете го, кромидот исечете го на кругови, а пршутата на мали коцки.

2.Доматот исечете го на коцки, а пиперката на кругови.

3.Измешајте го гравот, кромидот, доматот и пиперката, зачинете по вкус и додајте го маслото и оцедот.

4.Сите состојки добро измешајте ги.

5.Салатата оставете да отстои 1 час во ладилник, па потоа можете да ја послужите.


Оставете коментар

___