Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

совети

Жените подобро ги водат компаниите

Компаниите на чие чело се наоѓаат женски менаџери работат подобро од оние кои на водечките позиции имаат мажи, покажале резултатите од истражувањето кое го спровел институтот “Credit Suisse Research”.

Студијата е спроведена на 2400 компании. Се покажало дека компаниите кои имаат мешовит менаџмент работат за една четвртиона подобро од оние кои на раководните позиции имаат само мажи.

– Компаниите кои имаат барем една жена – менаџер постигнуваат подобри резултати во однос на оние каде на врвот има само мажи. Исто така, таквите компании забалежале помала нестабилност во работните циклуси – изјавил еден од главните истражувачи за “Think Progress”.

 

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...