Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

совети

Како да ја одржите мотивацијата на работното место?

Низ годините ќе промените работни места, а некогаш и она што го работите подолго време во одреден момент ќе ви здосади. Можеби сте дел од оние кои во моментот работат нешто само додека најдат подобро работно место. Но, бидејќи мора да постигнете резултати, прашањето е како да ја одржите мотивацијата и квалитетот на работата? Можеби ќе ви помогнат следниве неколку совети.

1. Воспоставете врски со луѓето околу вас

Ова е наједноставната и воедно најдобрата работа што можете да ја направите за да си го разубавите работниот ден. Создавањето на цврсти пријателства и добар однос со колегите ќе ви помогне полесно да го минете времето. Чувствувате дека ова работно место не е за вас? Во ред, но тоа не значи и дека треба да ја отфрлите комуникацијата со оние што се околу вас. Којзнае, можеби меѓу тие луѓе се наоѓаат личности со кои можете да стекнете долгогодишно пријателство.

2. Јасно поставете си цел

Имате задачи што треба да ги завршите. Јасно поставете ја својата цел и почнете со реализацијата. Имајте предвид каде сакате да стигнете и никогаш не заборавајте на тој момент. Најлошото е да велите дека сакате промена или подобрување, но без да правите ништо околу тоа. Тоа што ќе биде непродуктивни нема да ви помогне за да напредувате. Затоа дадете сè од себе таму каде што сте сега, на тој начин ќе си направите услуга за во иднина кога ќе треба да покажете резултати од минатото.

3. Запознајте го целосниот процес

Вие завршувате едно делче во севкупниот работен процес. И доколку чувствувате дека почнува да ви станува монотоно на ова конкретно место, тогаш научете повеќе за работниот процес, наместо да се фокусирате само на она што го работите вие. Којзнае, можеби ќе се пронајдете во некоја друга позиција во истата компанија.

4. Време за пауза

Никој не може да е постојано мотивиран доколку работи без престан. Можеби мислите дека тоа не влијае врз вас, но доколку не земете време да здивнете, после некое време веројатноста е дека ќе се истоштите до степен да ја замразите работата. Затоа, не скокајте ја паузата, тоа е време да ја разбистрите главата и да одморите.

5. Што е она што не ви се допаѓа?

За да го најдете коренот на проблемот, добро размислете околу она што ви пречи на работното место и е причината поради која сте го загубиле мотивот за работа. Доколку можете да ги лоцирате причините, почнете да работите на тоа да го најдете решението. Сметате дека заслужувате поголема плата или дека треба да добивате поголеми одговорности? Не се плашете да ги побарате, особено доколку сте сигурни во своите квалитети.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...