Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____избери боја

Три природни рецепти против првут

Првутот не е болест, туку козметички проблем кој може да се реши со природни средства.

Раствор од лимонов сок

Ставете на коренот две лажици сок од лимон и масирајте ја кожата на главата и оставете малку да стои. Потоа косата исмијте ја со мешавина од вода и сок од лимон –  во2dl вода додадете лажица сок од лимон и со тоа измијте ја косата. Ако имате долга коса, зголемете ја количината на вода и сок од лимон во соодветен размер. Ова повторувајте го што почесто, се додека не исчезне првутот. Лимонот ја чисти кожата на главата, делува антисептички, а косата ќе мириса убаво.

Чај од ловоров лист

Вријте литар вода и ставете една рака ловоров лист. Кога ќе се олади, исцедете го и со тој чај по миењето, измијте ја коста. Потоа замотајте ја во пешкир и оставете да делува околу еден час, а потоа измијте ја со млака вода.

Јаболков оцет

Оцетот ја успорува здравата pH рамнотежа на главата па затоа е могу корисен како природен лек против првут. За тоа е потребно по миењето на косата, да ја измиете со вода во која сте додале јаболков оцет во размер 10 према 1. Не морате да се грижите за мирисот, бидејќи потполно ќе исчезне кога косата ќе се исуши.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...