Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____избери боја

Фризура која ќе направи да изгледате повисоки

Доколку сакате да изгледате повисоко, треба да ја кренете косата на темето- тоа го знаете добро. Но како истапираната коса на темето да не “падне” за многу кратко време?

Следете го трикот што го користат кинескињите. Кога сакаат да направат висока пунџа, тие најпрвин ја виткаат косата на темето. Еве како:

  1. Издвојте еден прамен од косата на темето и префрлете ја напред (слика 1)
  2. Потоа издвојте друг прамен, кој се наожа веднаш под првиот, истапирајте го малку (слика 2) и свиткајте го како јаже ( слика 3)
  3. Извитканиот прамен завиткајте го како пунџа и зацвртете го со шнола (слика 4)
  4. Потоа праменот што сте го издвоиле претходно, префрлете го преку извитканата пунџа (слика 5) и зачешлајте ја внимателно косата (слика 6)
  5. Соберете ги краевите од испуштениот прамен во сноп (слика 7) и зацврстете го со шнола (слика 7)

И то е се. Веќе имате готова фризура (полу-пунџа) и косата ќе ви изгледа бујна и ефектно крената на темето. За да постигнете кинеска пунџа, потребно е само да го соберете преостанатиот дел од косата и да го изедначите со веќе направената пунаџа на темето.

inp

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...