Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____избери боја

Бавно ви расте косата? Овие намирници се решение!

Зелен лиснат зеленчук, риба, грав, јајца и јаткасти плодови се вашите сојузници за побрз раст на косата.

Косата е “средство” кое не само што ви дава единствен изглед, туку и го зголемува вашето ниво на самодоверба. Дали често се жалите дека косата не ви расте доволно брзо? Еве неколку намирници коишто можат да го забрзаат тој процес.

devojka-1391416378-25816

Зелен лиснат зеленчук

Тоа е една од најдобрите намирници што ја зголемува должината на вашата коса. Зеленчукот како спанаќот, блитвата и зелената салата е одличен за раст на косата, бидејќи содржи витамин А и Ц кои пак помагаат во производството на природни масла од кои косата побрзо расте.

Риба

Лососот и другите видови на риба се одличен извор на протеини, витамини и железо, содржат витамин Б12 и омега-3 масни киселини. Се ова што е наведено го забрзува растот на косата и го подобрува здравјето на скалпот.

Јаткасти плодови

За вашата коса да расте побрзо, во исхраната потребно е да внесувате јаткасти плодови, како што се ореви, лешници или индиски ореви. Тие содржат големи количини на цинк и протеини кои се важни и за растот на косата и за целокупното здравје на организмот.

Грав

Гравот е природен извор на цинк, железо, биотин и други важни хранливи состојки. Личностите кои имаат недостиг на биотин ја губат косата, затоа гравот може да го спречи опаѓањето на косата и да го забрза нејзиниот раст.

Јајца, пилешко и мисиркино месо

Овие намирници содржат големи количини на протеини, од кои косата не само што расте побрзо туку и станува појака и поздрава.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...