Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____избери боја

5 стручни совети фризурата да ви трае по една недела

Кога ќе се вратиме од фризер со совршена фризура, единствено што сакаме е штоподолго да трае, но за жал веќе после третиот ден се замрсува или веќе е мрсна и време е да ја измиеме. Доколку се придржувате на овие чекори гарантираме дека ќе ви потрае и по недела дена.

Контролирајте ги движењата на рацете – Кога имате совршена фризура, тешко е да не се пројде косата низ прсти, но пробувајте да не го правите тоа често. Допирање на косата стимулира на скалпот производство на природна маснотија, која поради тоа косата ја губи својата форма и волуменот.

Победете го ветерот – Ветерот во само неколку минути може да ја уништи фризурата. Ако планирате денот да го поминете во шетање, а времето никако не е на ваша страна косата нежно замотајте ја во пунџа или опуштен коњски опаш. Тоа барем на кратко ќе го спречи ветропт да ја замрси.

Борете се против потта – Ако имате нова фризура, тоа не значи дека цела недела не смеете да вежбате. Ако планирате да одите во теретана или на фитнес не заборавајте да понесете и трака за коса. Таа ќе ја упие вишокот на пот на челото и ќе спречи потта да се задржи на коренот на косата.

Бирајте јастучница – Кога имате нова фризура, незначи дека морате да спиете во седечка позицијамбидејки лежењето е најголем непријател на исфенирана коса. Да ги сведете овие проблеми на минимум, набавете сатенска јастучница. Сатенот е нежен, свиленкаст материјал по кој косата слободно паѓа многу полесно отколку на памучен материјал.

Мијте ја косата на суво – Шампонот за суво миење е најдобар пријател на новата фризура. Правта ја впива маснотијата од коренот на косата и го чува волуменот и формата на косата. Шампонот сипете го на коренот на косата пред спиење и вашата фризура ќе потрае подолго.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...