Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____избери боја

4 чекори за обновување на оштетената коса

UV зраците, морската сол и хлорот во базените сериозно и штетат на косата. Таа станува кршлва, сува и лесно испукува, а за да би ја опоравиле потребна е целосна детоксикација.

1. Одберете добар шампон

Убавата коса најмногу зависи од добриот избор на шампон, а за сувата најдобар избор се оние на база на макадемија, масло од јојоба и сина агава нектар кои ги хранат влакната и ја враќаат влагата.

Косата треба да се мие два до три пати неделно, а се почесто од тоа дополнително ја оштетува.

2. Фенот го подобрува регенераторот

Регенераторот за коса пружа длабинска нега а во лето носете го оној кој не се плакне.

Фризерите препорачуваа да го нанесете само на врвовите, бидејќи во спротивно косата ќе изгледа сплескано, а косата треба да ја исушите со фен.

Топлината ќе му овозможи на регенераторот полесно да продре до протеинската структура на косата и ќе ја обнови внатрешноста на косата.

3. Избегнувајте силиконски маски

Маските се неопходен дел од негата на сувата коса. Најдобар избор се оние кои се на база на палмино масло и шеа путер, додека оние со силикон треба да се избегнуваат.

4. Длабинска нега со масла

Сувиот корен води кон првут и опаѓање на косата, а во сево ова помага маслото кое нуди длабинска нега. Најдобар избор се кокосовото, маслиновото и бадемовото масло.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...