Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____избери боја

3 грешки со кои ја уништувате фарбаната коса

На фарбаната коса потребна и е посебна нега. Пред се, неопходна и е хидратација, но поголемиот број на жени ги прават овие три грешки и несвесно ја уништуваат својата коса.

Често миење на косата

Косата немојте да ја миете секој ден. Ако ви се масти, користете шампон за суво миење. Косата мијте ја со ладна вода, бидејки на тој начин бојата ќе биде постојана, а косата сјајна.

Високи температури

Фенот, пеглата за коса и фигарото ја уништуваат вашата коса, а влијанието е поголемо кога косата ви е фарбана. Фарбаната коса е осетлива на топлина, која лесно ја суши. Истото се случува и со сонцето. Затоа пред да ја обликувате косата обавезно нанесете препарат за заштита од топлина, а фенот, пеглата за коса и фигарото подесете го на пониска температура.

Погрешно фарбање

Пречестото фарбање ја уништува косата и негативно влијае на коренот на влакното. Кога сакате да го прекриете израстокот, најдобро е да не ја фарбате целата коса. Ако пак сакате да ја промените бојата на косата, најдобро е фарбата да ја нанесете на израстокот, да почекате неколку минути, па потоа да продолжите со фарбање на остатокот од косата.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...