Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

ДИ ДЕЈ

Омажете се: Бракот е добар за вашето здравје!

Најновата студија покала дека свадбата претставува вистински благодет за женското здравје.

До сега многу истражувања покажале дека бракот на мажите им го продолжува животот, а сега тоа е докажано и за жените. Омажените дами имаат 28% помала шанса да умрат од болес на срце за разлика од слободните, а сето тоа е благодарение на сопругот кој ги охрабрува на време да посетат лекар.

 ljubav

Иако се покажало дека нема разлика во бројот на заболени, омажените жени имаат поголема шанса да се спасати и да ја надминат дури најтешката болест. Исто така, дамите кои се во брак лесно го менуваат стилот на живот и редовно земаат лекови во случај да се разболат.

– Поради меѓусебната потпора на сопружниците да се грижат за здравјето, од 100 заболени жени по 3 децении брак, само 3 ќе починат, а од 100 жени на иста возраст кои се сами, можат да починат 4 повеќе – изјавила Сара Флоуд од универзитетот Оксфорд.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...