Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

ДИ ДЕЈ

Feng shui: Како да одберете соодветна боја за вашата свадба

Feng shui боите имаат за цел да створат хармонија ва денот на свадбата, затоа имајте ги во предвид следните совети:

1. Јин и Јанг

Традицијата на Feng shui е создавање хармонија со комбинирање на јин и јанг. Боите се комбинираат рака што јин бојата ќе се поврзе со соодветната јанг боја. На пример, црвената одговара со својата јин верзија – розеникава воја. Останатите бои се темно сина со светло сина, темно зелена со светло зелена…

2. Црна и бела

Традиционалните свадби во црно-бела боја имаат посебно значење во Feng shui. Белата е јанг (машко), а црната е јин (женско). Тоа е комбинација која прави машко-женски однос, а тоа е причината поради која, ако жената е во бело, нејзината енергија е ускладена со мажот кој носи црно.

3. Божиќни бои

Црвената и зелената се првенствено Божиќни бои. Доколку се венчате на Божиќ, можете да ги искомбинирате овие бои. Се верува дека црвената и зелената боја носат среќа и успех на брачниот пар.

4. Метални бои

Комбинирањето на металните бои создава среќа и хармонија со креативност и деца. Метални бои се бела, сребрена, плава и златна. Исто така може да ја комбинирате белата со жолта, што значи небо и земја. Комбинирање на златна и бела создава големо богатство на енергија.

5. Лош избор на бои

Постојат неколку комбинации на бои кои се сметаат дека носат несреќа на денот на свадбата. Така, не треба да ги комбинирате црвена и плава, а црна со металните бои. Комбинција на жолта со зелена или сина, исто така не се препорачува.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...