• Сподели на:

Најпознатиот доставувач на пица остана без бакшиш, но доби реклама вредна 10 милиони долари

___

Edgar Martirosyan, во овој момент, веројатно е најпознатиот човек кој доставува пица во светот, а неодамна стана сензација откако на сцената во Dolby театарот на Sunset Boulevard донесе три големи пици за некои од најголемите ѕвезди на Холивуд.
Странските медиуми јавуваат дека на сопственикот на синџирот на пицерии во Холивуд , Big Mama’s и Papa’s бил извисен бидејќи домаќинката на вечерта Ellen DeGeneres собра само стотина долари од големите момци како Pitt и Harvey Weinstein.
TMZ вели дека доставувачот очигледно не бил свесен дека Ellen во шапката Фарел Вилијамс собрала над 300 долари.

dostavljac_03032014_screen

Edgar одби да открие дали добил добар бакшиш и колкав бил износот, но на крајот на вечерта доби нешто многу поважно.
Variety пишува дека неговиот ланец на пицерии добил неверојатен публицитет кој во овој период чини околу 10.800.000 долари.
Инаку, Edgar за USA Today рече дека во пицеријата работи апсолутно сè, од испорака, печење пици, до грижа за сите свои 20 ресторани кои се во негова сопственост во последните осум години.
Исто така, така треба да се спомене дека пицериите веднаш по доделувањето останале без тесто, а поради популарноста се блокирал и нивниот официјален веб-сајт.
Ова предизвика бура од реакции на социјалните мрежи, а има дури и листа на ѕвезди кои уживале во пиците.
Но, се чини дека најважното прашање колку пари всушност беа собрани во шапката на Pharrell како тоа е можно да од некои од најголемите холивудски фаци, од кои некои заработуваат и до 20 милиони долари од филм, да се соберат едвај триста долари.

Oscar pizza deliverer: It was the American dream


Оставете коментар

___