Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Теретана: Идеална комбинација на вежби за побрзо слабеење


Поголемиот број на девојки кој одат во фитнес клубовите го базираат својот тренинг на карио активности. Но дали тоа е вистинскиот избор?

Од повеќе причини тоа е размуна и реална одлука. Кардио тренингот директно согорува масни наслаги па со самото тоа и ја намалувата телесната маса. За жал, тоа не е баш најефикасниот начин и така нема побрзо да ослабете.

На прво место, важен е интензитетот на кардио активноста. Ако тој е премногу висок, ризикувате да не трошите масти воопшто, туку само да го исцрпувате организмот трошејќи го гликогенот и создавајќи млечна киселина која ќе го ограничи траењето на самиот тренинг.

Ако сакате да ослабете, интензитетот на кардио активноста не би требало да е повеќе од 70 проценти од максимумот, освен во некои случаи на интервален тренинг, меѓутоа такви тренинзи ретко се практикуваат. Ако сте во зоната на 50 до 70 проценти, тогаш сте сигурно дека вашето тело по одреден временски период почнува да согорува масни наслаги.

Доколку сакате тој процес да го забрзате, тогаш комбинација на тренинг со тегови, вежби на справи и кардио тренинг е идеална комбинација која ќе ви помогне да ослабете многу побргу.Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...