Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Спијте голи, тоа ќе ви помогне да се решите од наслагите на стомакот

Пижамите повеќе не се хит. Спиењето без алишта или без спавачица станало обавезно од кога експертите навеле дека поради тоа ќе се чувствувате секси, ќе имате затегнати мускули и самодоверба.

  Spijte goli 3

Добро е за интимните делови – Џенифер Ланда, авторката на книгата The sex drive solution for women, тврди дека спиењето без долна облека е по здраво за вагината. Бактериските инфекции се нормална појава, но топлото опкружување може да ја влоши ситуацијата. Поради тоа, не облекувајте долна облека кога спиете.

Подобро ќе спиете – Лиса Шивс од National Sleep Foundation тврди дека позсдраво е да се спие во поладна просторија. Нормално е температурата на телото постепено да се снижува додека спиете, а пижамите и дебелите покривки тоа можат да го пореметат.

Ќе бидете попривлечни – Наташа Тарнер, авторка на книгата The hormone diet појаснува зашто не е добро телото да е претопло додека спиете. Може да дојде до пречка при ослободување на мелатонин и хормонот зза растење, односно најважниот хормон за успорување на стареењето. Како температурата на телото опаѓа, хормонот за раст се ослободува што допринесува за подобар изглед на кожата и косата.

 Spijte goli 2

Наслагите на стомакот ќе исчезнат – Ако спиете голи, ќе спиете потврдо. Тоа овозможува да нивото на кортизол, таканаречениот хормон за стес опаѓа и ја одржува енергијата и нивото на глад под контрола.

Ќе имате поголема самодоверба – Чувството на ладна постела на кожата може да биде многу секси, а ако се чувствувате секси, тоа на вас ќе ви ја зајакне самодовербата.

Подобар секс – Спиењето без облека добро е и за во врска, бидејки меѓусебното допирање на кожата го зголемува хормонот окситоцин кој е заслужен за добро чувство на заљубеност. Спиењето без облека потсеќа на секс, а врската во која има повеќе секс и двајцата партнери се посреќни.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...