Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Со билката Салацио против вишокот на килограми

Оваа древна билка навистина помага да се изгубат килограмите и да се надмине гладот.

Потекнува од Индија, Шри Ланка и Кина и сите нејзини суплементи се продаваат во капсули.

Оваа билка е користена повеќе од 1000 години за лечење на дијабетис, дебелеење, гонореја, реума и астма. Од неодамна е популарна во САД за превенција од дијабетис и дебелеење.

Нутриционистите сметаат дека салациата спречува складирање на додатни продукти од јаглено хидратите и мастите и помага да се контолира шеќерот во крвта, затоа е погодна за луѓе со дијабетис.

Спречува да се складираат мастите. Ја стопира апсорцијат ана јаглени хидрати и така не се задржуваат масти во телото, но го елиминира и чувството на глад.

Инхибира апсорција на олигосахаридите и моносахаридите во телото како што е гликоза, сахароза, малтоза и маноза и нема пораст на шеќерот во крвта.  Истражувањата покажале дека 2-5грама од салациа го намалува нивото на гликоза во крвта, холестеролот и триглицеридите, а го зголемува нивото на HDL холестерол кај пациентите со дијабетис.

Важно е да внесувате салациа во сооднос со вашата тежина, висина и старост. Најдборо е околу тоа да се посоветувате со доктор, пред да ја употребувате магичната билка. Доколку сте дијабетичар и земате лекови за намалување на шеќер во крвта пред да почнете со употреба на билката во комбинација со лековите мора да се конултирате со лекар, бидеќи може да доведе до хипогликемија. И покрај сите добри страни салациајта има и нуспојави како што се болки во стомакот, мачнина и дијареа.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...