• Сподели на:

Сите добрини на топлата лимонада

___

Рецептот е многу едноставен – исцедете еден лимон и прелијте го со млака вода. Испијте ја на празен стомак. Овој магичен напиток веднаш ќе го стимулира вашиот орган за варење и ќе го исчисти организмот.

Еве ги осумте благодети на оваа здрава навика:

1. Водата и лимонот го чистат организмот и нежно ги измиваат бубрезите и црниот дроб од токсините.

2. Чаша сок од лимон содржи помалку од 25 калории.

3. Напитокот е богат извор на хранливи материи како калциум, калиум, витамин Ц.

4. Помага во чистење на лимфите, што е клучно за исфрлање на токсините.

5. Со усвојување на овие навики ќе направите детоксикација на организмот и постепено ќе губите килограми.

6. Ја стабилизира количината на шеќер во крвта.

7. Природен е антисептик и антиоксиданс. Спречува грип, настинка и многу видови инфекции.

8. Го смалува крвниот притисок и го зголемува нивото на добриот холестерол.


Оставете коментар

___