• Сподели на:

Разбудете се од зимскиот сон! Забрзајте го метаболизмот!

___

Здравата исхрана и редовната физичка активност станаа дел од вашиот секојдневен живот, но килограмите и понатаму стојат и не можете да видите накаква промена. Причината за тоа е многу едноставна – бавен метаболизам.

Што ни го забавува метаболизмот?

Ако не пиете доволно вода, телото не ги извршува сите функции како што треба, вклучувајки го и согорувањето на калориите. Обрнете внимание на тоа и пијте неколку чаши вода на ден.

Редовните оброци исто така се неопходни за безпрекорно функционирање на метаболизмот, а најважно е тие оброци да бидат секој ден во исто време. На тој начин телото ќе создава навика за верење на храната во одредено време и после една недела веќе ќе можете да ги видите позитивните стани.

Грицкањето во доцните часови, колку и да се здрави грицките, ќе направи дополнителни проблеми, така да после 22 часот не треба ништо да јадете.

Од кофеинот не треба да се откажувате, една шоља на ден кафе, особено наутро ги согорува калориите, но сепак важи предупредувањето дека на ден не треба да пиете повеќе од три шољи кафе.

За крај, ослободете се од стресот – вежбајте, шетајте…


Оставете коментар

___