Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Против пролетниот замор во три чекори

Во првите пролетни денови обично чувствуваме карактеристичен замор, кој понекогаш може да не собори и да не одведе во кревет, а најчесто има врска со циркулацијата, тврдат научниците.

Телото ни е сеуште заспано, со вишок на килограми и маснотии, кои сме ги наталожиле преку зимата, затоа е важно да го забрзаме метаболизмот и циркулацијата, советуваат научниците. Еве неколку начини кои ќе ви помогнат да ги пребродите првите пролетни денови.

1.Утринското туширање е добра навика. Најдобро е да се освежите  после вежбањето, а пред појадокот. Туширајте се со наизменично топла и ладна вода, бидејки тоа ги прави појаки крвните садови и го стимулира струењето на крвта.

2.Јак и не премногу слаб доручек ќе ви даде доволно енергија на почетокот на денот. Ќе ви го подигне крвниот притисок и енергијата, но доколку имате хипертензија намалете го внесот на солта.

3.Бидејки крвниот притисок е најнизок во првиот саат после јадењето, избегнувајте обилни оброци, нека бидат помали и почести. На тој начин ќе го избегнете заморот и поспаноста после јадењето. Секако, избегнувајте алкохол бидејки лошо делува на нервниот систем и ги собира крвните садови.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...