• Сподели на:

Прочистување на белите дробови со медена вода

___

Лековитите својства на медот ни се познати на сите, но ретко кој од нас воопшто слушнал за „медена вода“, а уште помалку за лековитите својства на истата. 

Како да се подготви медена вода

Една чајна лажица мед се меша во чаша свежа (сурова) топла вода. Добиваме 30 % раствор на мед, кој по составот е идентичен со крвната плазма. Медот во свежата вода формира кластерно соединение (ја структурира водата), со што се зголемуваат нејзините лековити својства, што е научно и докажано. Медената вода брзо и потполно се апсорбира во организмот.

Зошто оваа вода е лековита?

Го нормализира варењето, ја подобрува функцијата на сите делови на гастроинтестиналниот тракт, го решава проблемот на “мрзливите црева”

Го зајакнува имунолошкиот систем, ги лекува настинките, бронхитисот, извлекува шлајм од белите дробови на природен начин -преку цревата.

Сите видови на паразити населени во дигестивниот тракт на човекот не ја сакаат жолтата боја. Ако ги заразите со зраците на жолтата боја, тие ќе престанат да се размножуваат. Се случува “рехабилитација” на цревата, се раствораат наслагите од фекалиите во цревата.

Затоа, во почетокот ќе забележите зголемување на обемот на половината, но тоа не треба да ве плаши. За тоа постои едноставно објаснување: фекалните камења (седименти) “набубруваат”, стануваат помеки и започнува нивната евакуација од организмот.

Почнува чистењето на целото тело на клеточно ниво. Се зголемува антибактериската, антивирусната и антигабичната активност.

Се нормализира работата на дебелото црево. Конзумирањето на медената вода е добар начин да се обнови цревната микрофлора и да се елиминира дисбактериоза на цревата.

Поминува и неконтролираното ноќно мокрење. Медот е хигроскопикан (Higroscopia), собира вода, така што бубрезите и мочниот меур во текот на ноќта немаат оптеретување и се одмораат.

Како да се пие медената вода

Медената вода за превентивни цели треба да се пие наутро на празен стомак. Треба да се пие многу брзо. Ова е важно.
Сфинктер (вентил) на желудникот веднаш се отвора и водата навлегува во цревата, по што се апсорбира во крвотокот.
Медената вода вообичаено се пие наутро, веднаш штом ќе се разбудите и навечер пред спиење. Не плашете се да пиете вода пред спиење, таа го спречува појавувањето на отокот, бидејќи ги олеснува бубрезите.

Пијте вода секогаш свежо приготвена. Никогаш не ја правите однапред!

Со медената вода избришете го лицето. Таа ја храни кожата, оставајќи ја кадифена, свилена и мека. Ова е одлична природна козметика со мед, најстара и најмодерна во исто време.


Оставете коментар

___