Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Престанете со опсесивното размислување за диети и слабеење

Сонцето и пролета се често синоними за сезона на диети и слабеење. Попрецизно, синоними за опсесија за диети и слабеење. Овојпат не бидете опседнати со стрелката на вагата туку со животот. Ова се трите чекори кои можете да ги направите за да избегнете да западнете во овој маѓепсан круг.

Престанете, веднаш

Првата работа која треба да ја направите е да ги отфрлите мислите за држене диети. Не се работи за диетите, туку за здравите животни избори. Сигурно ова сте го слушнале многупати, но кога цела година би правеле паметни избори, не би имале потреба да држите диета пред летото. Кога ќе почнете негативно да размислувате, гласно речете си СТОП. Негативните мисли воопшто не ви помагаат, само ве уништуваат.

Забележувајте ги мислите

Научниците советуваат дека е корисно да ги запишувате мислите кога се работи за телесната тежина и диетата. Кога размислувате да се префлите на рестриктивен режим на исхрана, размислете зошто тоа го сакате и како моментално се чувствувате. Така ќе приметите ако постои поврзаност на емотивната состојба и тоа што го јадете.

Прифатете се такви какви што сте

Ако животот ви се врти околу неколку килограми кој би сте ги изгубиле, работете на тоа да се прифатите себе какви што сте баш сега. Често нашите избори за храната ги менуваме кога ќе направиме емотивна промена во животот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement