Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Победете ја болката во грбот во 10 чекори

Повеќето болки во грбот настануваат кога ќе нервите или мускулите се изложени на стрес или ако дошло до повреда на дискот. Понекогаш анатомска причина за болка не постои но непријатноста сепак се јавува.

Ова се десет совети за намалување но и избегнување на непријатните симптоми:

1. Проверете ја на доктор должината на нозете. Понекогап едната нога е пократка за само некој милиметар, но тоа сериозно влијае на грбот.

2. Хранате се балансирано.

3. Некои болки во вратот се предизвикани од претерано стегање на вилицата.

4. Носењето на тешки торби влијае на држењето, што предизвикува благо искривување на грбот.

5. Избегнувајте кондури со многу високи потпетици, но и оние со рамни.

6. Вежбањето и спортот ги намалува болките во грбот.

7. За време на бременоста паметно е да правите некои основни вежби за грбот.

8. Оделни домашни работи ги блокираат мускулите на грбот. При кревање на тежина грбот секогаш мора да биде исправен.

9. Болките во грбот ќе бидат благи ако спиете пазејќи на положбата и на душекот.

10. Хидротерапија, масажа или електричен покривач може да ги намали болките во грбот.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...