Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Оваа слика ќе ве натера да ослабете!

Погледнете колку е застрашувачка снимката како изгледа телото на гојазна жена кога ќе се спореди со телото на жена со нормална телесна маса.

 gojaznost

Сите знаеме дека бицкастите не се вклопуваат во суровите модерни стандарди за убавина. Меѓутоа, прекумерната тежина повеќе нема врска со естетика, туку сериозно може да ви го загрози здравјето и животот!

На овие две фотографии можете да видите како снимени со термографичкиот скенер изгледаат две различни жени кои се на иста возраст и иста висина. Једата е нормално градена, додека другата пати од прекумерна телесна тежина.

Едната има 54 кг, а другата е тешка дури 113 кг! За жал кај гојазната жена внатрешните органи, како срцето и плуќата, под притисок на наталожените маснотии приморани се за се збијат, па нивната работа е отежната.

Затоа грижете се за своето тело и одржувајте здрава тежина!

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...