• Сподели на:

Ослободете се од целулитот до летото: Променете ги животните навики веднаш!

___

Целулитот е нормална појава. Го имаат и најслабите манекенки и познати личности. Сепак тоа не значи дека против него не треба да се борите. Многу стручњаци тврдат дека не е возможно целулитот во потполност да се отстрани, но исто така тврдат дека со помош на правилна исхрана, вода, вежбање, масажи, може да се доведе до минимум. Потребно е многу време и упорност, затоа најдобро би било ако започнете веднаш.

Масажа, дренажа и пилинг

Масажите се важен дел од овој процес, а ако немате пари за козметички салони масирајте ги деловите дома.

Најдобро е со кружни потези, и секогаш масирајте ги листовите и од колената нагоре. Исто така еднаш неделно треба да се користи антицелулитен пилинг кој можете да го направите и од мелено кафе, малку кафеав шеќер и лажица маслиново масло. Познато е дека кофеинот ја потикнува циркулацијата.

Важно предупредување: Ако имате осетливи капилари, избегнувајте ги антицелулитните масажи во салоните. Поради јакиот притисок, капиларите ќе испукаат, а тоа изгледа полошо од целулитот.

Исхрана

Кога е во прашање исхраната, тука нема некоја голема мудрост. Мрсната храна и многу благо ја зголемуваат видливоста на целулитот, додека овошјето и зеленчукот го забрзуваат метаболизмот и помагаат во намалување на масните наслаги. Изберете многу салати, немасни салами, ржан леб, нискокалоричен јогурт и било каква храна готвена на пареа. Исто така минимизирајте го внесувањето на сол.

Течност

Внесувајте повеќе течности. Пијте повеќе вода. Можете да цедите и лимон, лимета, портокал, грепфрут, а познато е дека зелениот чај помага.

Вежби

Ако иматре проблеми со целулитот ( па и да немате ) веднаш започнете да вежбате. Кардио тренингот е добар, но треба да се комбинира со други вежби. Погледнете го ова видео за некои вежби ако одлучите да вежбате од дома.

Anti Cellulite Exercises


Оставете коментар

___