• Сподели на:

Намирници кои се борат против депресија

___

Депресијата на никого не му е непозната. Анксиозноста, стресот, нервозата и проблемите можат да направат да се чувствуваме толку лошо и да не можеме да го видиме излезот од лошиот период. Ви откриваме која храна треба да ја конзумирате доколку сакате да ја победите депресијата на природен начин.

Пастрмката е на прво место за борба против депресија. Оваа риба содржи витамин Б кој е најдобар антидепресив бидејќи поттикнува лачење на серотонин,  хормонот на среќа.

Бадемите се едни од најдобрите антидепресиви. Содржат многу важни витамини како рибофлавина и витамин Е, цинк и манган.

Брокулата е богата со фолна киселина и анурин и се верува дека може да ја „истера” депресијата.

Зелениот чај е богат со антиоксиданти кои му помагаат на телото да се ослободи од токсините. Освеншто ќе ви помогне да се чувствувате подобро, ќе ви помогне и да ослабнете.


Оставете коментар

___