Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Каква врска има големината на носот со вашето здравје?

Секој од нас би сакал нешто да промени од нашето лице – нос, уши, очи, бори. Меѓутоа, вашето лице говори нешто за вашето здравје, Дознајте кои се тие.

Белите кругови долж очите може да бидат показател на зголемено ниво на холестерол во крвта, како и масни наслаги, додека опуштените очни капаци може да биде знак дека е во прашање Белова парализа, односно пореметување на очните нерви.

Темен јазик говори за тоа дека во устата се намножуваат бактерии, што може да биде резултат на оралната хигиена, последица од пушење или дури и од пиење антибиотици.

Жолткаста кожа покажува на присуство на дијабетес или висок крвен притисок, додека кафени флеки на кожата кои се појавуваат претежно кај жените, покажуваат на зголемено лачење на естроген.

Некои истражувања покажале дека браздите на ушната школка може да бидат последица од срцеви болести, но не е јасно до крајот зашто токму тоа се случува.

Проретчена коса покажува на хиперактивност на тироидната жлезда, додека проретчени веѓи говорат дека тироидата работи со ослабнат капацитет.

Црвенило на образите може да биде последица од проблеми со кожата како што е розецеа, а може да биде и показател на зголемено лачење на кортизол.

Луѓето со голем нос имаат шанса да ги нападнат микроорганизми бидејки тие во главно имаат повеќе влакна во носот кои спречуваат навлегување на паразити.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...