Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Како до рамен и затегнат стомак со помош на конец

Прочитајте го овој едноставен но супер трик со чија помош многу лесно можете да направите рамен стомак без да одите во теретана.

За да добиете рамен и затегнат стомак не мора да се потите во теретана или да правите стотици стомачни. Физиотерапевтите користат еден трик кој помага да го добиете стомакот што отсекогаш сте го сакале. Доволно е да врзете обичен конец околу половината. Имено, познатата британска физиотерапевтка Семи Марго тврди дека конецот околу половината постојано ќе ве потсетува да ги затегнувате стомачните мускули.

Семи вели дека треба да земете конец, да го врзете на половината околу стомачните мускули. Најдобро е да земете воздух и кога ќе издишете 50% од воздухот врзете го конецот така што кога целосно ќе издишете ќе можете да го почувствувате неговиот притисок. Притисокот на конецот постојано ќе ве потсетува дека треба да ги затегнете стомачните мускули. На овој начин постојано ќе ги затегнувате мускулите во текот на денот без разлика дали одите, седите, работите или шетате. Најдобро е да не го тргате конецот, односно да го носите најдолго што можете. Така ќе добиете рамен стомак и ќе го подобрите држењето на телото. Постојаното носење на конецот е многу поефикасно од на пример вежбање три пати неделно. Едноставниот метод на Семи им помогнал на многу луѓе без да се изложуваат на големи трошоци или стресови.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...