Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Како да излекувате забоболка за пет минути?

Една од најнепријатните, најостри и најнеподносливи болки  е болката во забите. Но, со помош на овој едноставен трик, забот ќе престане да ве боли, барем додека не стигнете до стоматологот.

Истражувањето спроведено во Канада во осумдесеттите години на минатиот век, покажало дека забоболката може да престане или барем да се намали без отворање на устата.

Се што ви е потребно е коцка мраз која ќе ја ставите помеѓу палецот и показалецот. Лесно тријте го со мразот тоа подрачје пет до седум минути.

Токму овој дел од дланката е местото на кое се наоѓаат нервните завршетоци кои се поврзани со центарот за болка во мозокот, кои го контролираат нивото на болка во рацете и главата.

Триењето со мраз ги блокира тие центри, а 90 отсто од испитаниците кои учествувале во истражувањето потврдиле дека оваа техника им ја ублажила забоболката.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...