Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Како да ги преживеете наглите промени на време

Времето во текот на ова година, континуирано се менува. Во рок од една недела облекуваме летни фустани и маици со кратки ракави, па дури и јакни и топли обувки. Промената на време особено влијае на хронично болните лица, па најдовме за вас неколку совети за како да ги преживеете наглите промени на време.

Кога излегувате облекувајте памучна маица која ќе ја впие потта, јакна која ќе биде отпорна на ветер и чевли во кои нема да ве изненади дождот.

Доколку сте хронично болни најдобро би било да останете дома и да причекате да се стабилизира температурата.

Лицата кои патат од психички пореметувања треба за време на наглите промени на време да испијат апчиња за смирување кои ќе им помогнат да ги пребродат промените.

Во текот на наглите временски промени сите би требало да јадеме здрава храна, а најмногу овошје и зеленчук.

Секој ден јадете супа од зеленчук и месо која ќе ви даде дополнителна енергија.

Јадете печурки, јагоди и суво грозје, бидејќи овие намирници се важни за вашиот крвоток.

На жените им е потребна поголема количина на железо, па би требало да јадат каша од јаболко, ситен лук, дистан грашок и семки од тиква.

Секако во организмот треба да внесувате големи количини на течности.

 

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...