Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Излекувајте ги болките во грлото за само 4 часа!

Денеска ви предлагаме еден народен и многу ефикасен рецепт за лекување на воспаление на грлото и крајниците, кој гарантира брзо опоравување, во полесните случаи – за само 4 часа!

Напиток против воспаление на грлото и крајниците – рецепт:

80гр измелени семки од ким (кимел, обичен ким, лат. Carum carvi) полиете ги со 200мл вода и варете 15 минути.

Ќе добиете густа растеглива маса, која личи на талог од кафе. Процедете и додадете 50мл вода па повторно нека зоврие.

Отстранете ја од огнот и додадете 1 лажица коњак.

Вашиот лек е подготвен.

Како да го конзумирате напитокот

Пијте секои 30 минути по една лажица. По 2 часа болката во грлото полека ќе исчезнува и полесно ќе голтате. После 4 часа можете да го завршите третманот.

Можете да пиете и подолго, во тешки случаи.

Овој напиток се препорачува на сите кои се склони на настинки, често имаат воспалено грло и крајници.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...