Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Изелкувајте ги габичните инфекции на брз начин

Габичната инфекција е предизвикана од Candida Albicans – бактерии кои присуствуваат во телото. Во суштина тие се безопасни. Но кога ќе се наруши балансот на метаболизмот, бактериите се размножуваат и предизвикуваат инфекција.

Инфекцијата може да засегне било кој дел од телото, дури и скалпот. Обично бактериите се размножуваат брзо во зоните каде има влага па затоа најчесто тоа е вагината.

Некои експерти се на мислење дека оралните таблети и гелови се само средства што ја блокира инфекцијата за ивесно време, а вистинското лечење е возможно само откако се открие вистинскиот проблем, што ја предизвикал. И покрај овој спор, медицината е најасно дека габичната инфекција се јавува како последица од промена или проблеми со метаболизмот. Поради таа причина додека тој не биде стабилизиран, веројатноста инфекцијата да се врати е голема.

За стабилизирање на метаболизмот се препорачуваат и некои алтернативни средства. Алое вера, кисело млеко, лук, зелен чај и др. Овие продукти имаат антисептични и антибактериски својства. Понекогаш овие дарови од природата можат да ја излекуваат засегнатата област многу побрзо и ефикасно од модерните гелови и таблетки. Секојдневната конзумација на овие неколку продукти ќе ве избави од непријатното чешање таму долу и ќе ја нормализира функцијата на метаболизмот и  ќе ве заштити од повторување на инфекцијата.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...