Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Храна кој топи калории

Одредени намирници имаат многу јак термогеничен ефект, така што буквално согорува калории додека ја јадете. Вашето тело согорува дупло повеќе калории додека вари цели намирници ( особено оние богати со влакна како што е овесот или модриот домат ), отколку процесирани намирници.

Бело медо

Протеинот има висок термогеничен ефект. Согорува околу 30 проценти калории од оние кои ги содржи само за варење. Така бело месо со околу 300 калории троши 90 само на варење.

Млечни производи со малку масти

Богати се со калциум и витамин Д, помагаат во сочувување и градење на мускулна маса – есенцијални се за одржување на јак метаболизам.

Зелен чај

Пиење на четири чаши зелен чај дневно помогнало на многу луѓе да ослабат 3 килограми за 8 недели. Не звучи како многу, но ако го земете во комбинација со здрава исхрана и вежбање, зелениот чај е одличен додаток кој го забрзува метаболизмот.

Леќа

Една чаша леќа содржи околу 35 проценти од потребниот дневен внес на железо, што е добра вест бидејќи скоро 20 проценти од луѓето се анемични. Кога ви недостасува, вашиот метаболизам се успорува бидејќи телото не го добива она што му е потребно да работи ефикасно.

Љути пиперки

Каспицин, состојката која го дава шмекот на љутите пиперки, го загрева вашето тело, а тоа дополнително согорува калории. Ист ефект може да го добиете јадеќи ги сирови, зготвени, сушени или во прав. Додадете што повеќе љути сосеви во супата, месото, јајцата, салатата…

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...