Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Еликсир од мед, ореви, лук и оцет за сите болести

Медот, оревите, лукот и оцетот се намирници кои речиси секоја домаќинка ги поседува, а доколку моментално не ви се наоѓаат во кујна, можете мошне лесно да ги пронајдете. Токму овие намирници се едни од најдобрите лекови за речиси сите болести.

Медот е најдобар за заспивање и за добар сон. Ако една лажица мед за време на вечерата не е доволна за цврст сон, народната медицина препорачува да промешате мед во мала чашка со три лажици оцет. По половина час веднаш ќе се успиете. Ако подолго време патите од несоница и покрај тоа што го употребувате овој лек, обидете се да земете уште две мали лажички од смесата.

Ако патите од анемија, потребно е да измешате половина килограм мед, половина килограм мелени ореви и еден лимон. Измешајте ги состојките и земајте по една лажичка на три до четири час. Смесата е мошне добра за оправување на анемичните и исцрпените личности.

За лечење на хипертензија или ако имате недостаток на железо, секојдневно консумирајте 100гр ореви со 100гр мед, најмалку 45 дена.

Медот и оревите се многу делотворни. Една лажичка мед со три-четири ореви не само што е вкусно, туку и одлично природно средство против главоболка, несоница и склероза.

Зарастувањето на чир на желудникот ќе помине многу побрзо и поефикасно ако половина час пред јадењето земете пет, шест лажички млеко од ореви. Млекото од ореви ќе го приготвите на следниот начин: 20гр сомелени ореви ќе ги прелиете со 100гр топла извриена вода, добро ќе ја размешате смесата, ќе ја процедите и ќе додадете две лажички мед.

Ако сакате да си го обновите организмот земете 1кг мед, сок од десет лимони и сок од 10 главици лук. Добро измешајте ги состојките и оставете ги да отстојат една недела во затворена тегла. Потоа консумирајте од смесата еднаш дневно по 4 лажички. Мора да се пие редовно во рок од 2 месеци за да се добие посакуваниот ефект. Овој лек е добар за и за астма и отежнато дишење.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...