Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Диетата со компири: Најефикасната диета против целулит

Диетата со компири е една од најефикасните диети против целулит. Компирот ja подобрува еластичноста на кожата, go прочистува организмот од токсините и ја попречува појава на целулит.

Диетата со компири против целулит се почитува 10 дена и може да се применува неколку пати во годината.

Антицелулитни диета со компири – мени
Прв ден
Појадок: 1 двопек, 1 чинија обезмастена урда со 1 лажичка мед, 1 чаша зелен чај
Ужина: 1 банана
Ручек: 1 салата од зелка, зачинета со маслиново масло, 1 плод по избор
Попладневна ужина: 1 морков и 1 варен компир
Вечера: 2 варени компири, 2 домати

Втори ден
Појадок: 1 чаша кисело млеко, 1 чаша зелен чај
Ужина: 1 банана
Ручек: 1 салата од варен компир и праз, зачинета со маслиново масло
Попладневна ужина: 1 двопек
Вечера: 200гр динстани брокули

Трет ден
Појадок: 1 парче пченкарен леб со шунка, 1 чаша зелен чај
Ужина: 1 банана
Ручек: 2 варени компири
Попладневна ужина: 1 плод по избор
Вечера: 100 г печурки динстани, 1 филийка пченкарен леб

Четврти ден
Појадок: 1 чинија безмастена урда со 1 лажичка мед, 1 чаша зелен чај
Ужина: 1 двопек, 1 чаша млеко
Ручек: 1 чинија за храна варени овесни, пченични или ржен ореви
Попладневна ужина: 1 варени компири
Вечера: 1 варени компири, 1 салата од зелка, зачинета со маслиново масло

Петти ден
Појадок: 1 чаша јогурт, 1 двопек, 1 чаша зелен чај
Ужина: 1 плод по избор
Ручек: 1 чинија сварен кафеав ориз
Попладневна ужина: 2 варени компири
Вечера: 300 г варено риба, 1 зелена салата, зачинета со маслиново масло

Шести ден
Појадок: 1 чинијата варено жито, 1 чаша зелен чај
Ужина: 1 варен компир
Ручек: 150 гр варено пилешко месо, 200 гр спанаќ
Попладневна ужина: 1 банана
Вечера: 2 варени компири, 1 салата од зелка, зачинета со маслиново масло

Седми ден
Појадок: 1 Чинија овесни снегулки, 1 чаша зелен чај
Ужина: 1 двопек, 1 плод по избор
Ручек: 2 варени компири, 2 домати
Попладневна ужина: 1 чаша јогурт, 1 двопек
Вечера: 150 динстани печурки, 1 варени компири

Осмиот ден
Појадок: 1 чаша јогурт, 1 двопек, 1 чаша зелен чај
Ужина: 1 јаболко
Ручек: 2 варени компири, 2 домати
Попладневна ужина: 1 плод по избор
Вечера: 250 гр динстан зеленчук

Деветти ден
Појадок: 1 двопек, 1 чаша зелен чај
Втора појадок: 1 краставица
Ручек: 1 салата од зелка, зачинета со маслиново масло, 1 варени компири
Попладневна ужина: 1 овошна салата со јогурт и мед
Вечера: 2 варени компири

Десетти ден
Појадок: 1 чинија обезмастена урда со 1 лажичка мед, 1 чаша зелен чај
Втора појадок: 1 банана
Ручек: 1 двопек, 1 домат, 1 варени компири
Попладневна ужина: 1 овошна салата со јогурт и мед
Вечера: 150 гр варено пилешко месо, 200 гр спанаќ

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...