Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Чај од семки од лубеница против камења во бубрезите

Американецот Едгар Кајенс, кој се смета за татко на холистичката медицина, го посветил целиот живот на истражување на билните препарати во лековити цели, пред да почине во 1945-та година.
Познато е дека семките од лубеница им ги препорачувал на лицата кои имале бубрежни проблеми и камења во бубрезите.

Чајот од семки од лубеница е многу едноставен за подготовка бидејќи главните состојки ви се на дофат во текот на летните денови. Сè што ви е потребно се семки од лубеница и вода. Чајот не е штетен и може да се пие повеќе пати на ден.

Состојки:

  • 4 лажици семки од лубеница
  • 2 литри вода

Подготовка:

Иситнете ги семките од лубеница (може со помош на млин за кафе). Семките мора да бидат свежи, а не сушени. Во садот ставете вода и додадете ги семките од лубеница. Кога водата ќе зоврие, намалете ја јачината на оганот и варете 10-тина минути. Оставете да се олади и процедете. По желба можете малку да го засладите и да додадете лимон.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...