Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

Болести кои се последица од недоволно сон

Ако се борите со недостаток на сон, морате да знаете колку тоа може да влијае на вашето здравје.

Доколку премалку спиете, тоа може да го зголеми ризикот од  прекумерно зголемување на телесната тежина, но и кардиоваскуларни заболувања, кои често се јавуваат кај луѓето кои спијат помалку од 7 часа на ден.

Дијабетисот е една од болестите кои можат да бидат предизвикани поради недостаток на сон, а според едно истражување ризикот од рак на дојка е зголемен за 62 отсто кај жените кои не спијат доволно.

Исто така, доколку лошо спиете тоа може да предизвика уринарни проблеми, како и рак на дебелото црево.
Универзитетот во Копенхаѓен открива дека смртноста е поголема кај луѓето помлади од 45 години на кои им недостига неколку часа сон.

 

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...