Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

5 овошја што ги топат килограмите

Авокадо

Авокадото содржи голема количина омега-9 масни киселини и го забрзува претворањето на мастите во енергија и го забрзува метаболизмот.

Лимун

Одржувањето на здрава јетра е императив за способност да се обработуваат и горат мастите, бидејќи јетрата е еден од органите које одговорен за овие функции. Лимунот помага во детоксикација на јетрата и го одржува нејзиното здравје.

Кокос

Кокосот е богат со триглицериди од среден ланец кои ја зголемуваат работата на јетрата и до 30 %. Покрај тоа, тој заситува и голема е веројатноста да не посакате грицки.

Цитрон

Голем број истражувања потврдуваат дека цитронот е одлично овошје за сите кои сакаат да се ослободат од вишокот килограми. Едно од истражувањата покажуваат дека жените кои секојдневно конзумираат цитрон, во временски период од 13 месеци, успеале да изгубат 10 килограни и без поголеми промени во исхраната.

Домат

Полн е со витамин Ц, стимулира производство на амино киселини познати под називот кератин. Истражувањата покажуваат дека кератинот ја забрзува способноста на организмот да ги согорува мастите и тоа за 1/3.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...