• Сподели на:

3 рецепти за домашно лечење на кандидата

___

Во борбата со оваа здодевна и упорна габична инфекција, покрај лековите кои ќе ви ги препише лекарот, добро ќе ви дојдат и неколку природни рецепти.

Габата кандида живее во човечкото тело постојано, но проблемот настанува кога ќе почне прекумерно да се размножува.

Затоа, во борба со оваа непријатна појава потребно ви е трпение и упорност. За лечењето да биде поуспешно, ова се природните рецепти кои може да ви помогнат.

Вагиналети и измивање

Исчистете едно парче бел лук, па потоа низ него провлечете конец со помош на дебела игла, или пак замотајте го во чиста газа. Пред спиење, ставете го како вагиналета, а наутро отстранете го. Добро проверете ја издржливоста на конецот или газата пред да го искористите.

Разредете 1 лажица сода бикарбона во чаша провриена вода. Кога ќе се олади, со растворот измијте го интимниот дел. Постапката повторувајте ја 7 дена, а потоа направете пауза.

Кантарион

Чајот од кантарион е ефикасно средство против кандидата. 1 лажица кантарион прелијте со 2dl зовриена вода и варете 15тина минути. Пијте по ¼ шолја 3 пати во денот.

Здрав коктел

Состојки:

  • Чаша јогурт
  • 2 чешниња бел лук
  • 1 морков
  • ½ лажица цимет и ѓумбир

Изрендајте ги сите состојки и додајте ги во јогуртот. Зачинете, па оставете го да отстои неколку часа. Можете да го консумирате како салата еднаш во денот.


Оставете коментар

___