Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

20 намирници кои содржат најмногу шеќер

Шеќерот се наоѓа речиси во сите производи кои ги конзумираме на дневна база.

Оваа слатка напаст експертите ја сметаат за директен или индиректен извор на модерните болести. Но, во обидите да ја намалиме количината на шеќер што ја внесуваме ни одмагаат бројни производи кои во себе го содржат во неочекувано голем процент, совршено замаскирани како вкусна храна.

Еве ја листата на 20 намирници кои се преполни со шеќер:

До 94 проценти шеќер:

– пијалоци во форма на прашок

– сокови за растворање

До 83 проценти шеќер:

– бомбони

– полнења со нугат

– кандирано овошје

До 81 процент шеќер:

– сушено овошје

До 71 процент шеќер:

– бисквити

– колачи

– торти

До 60 проценти шеќер:

– џемови

– мармалади

– чоколадни кремови за мачкање

До 56 проценти шеќер:

– разни видови мусли

– енергетски плочки

– овошни житни плочки

До 50 проценти шеќер:

– сосови за салати

– кечап

– чоколадни преливи

До 26 проценти шеќер:

 – сладолед

– фрапе

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...