Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Фитнес

Нов тренд во слабеењето и фитнесот

Актуелниот тренд во фитнесот кој овозможува најдобри резултати во слабеењето форсира високо интензивни вежби, сметајќи дека долгите но полесни вежби немаат толкав ефект.

Едно од најчестите прашања е како да се смали тежината. Веќе ни е познато што треба а што не треба да јадеме, но што се однесува до вежбањето прашањето е кои вежби најмногу ги согоруваат масните наслаги.

Како најефикасен метод се покажува високо интензивниот интервален тренинг. Тој се состои од кратки интензивни вежби кои ја подобруваат кондицијата, го подобруваат гликозниот метаболизам и ги намалуваат масните наслаги. Вежбите се состојат од загревање проследено со три до десет повторувања на интензивни вежби одвоени со средно интензивни вежби за да се одмори телото, а тренингот завршува со вежби за релаксација и смирување.

Целата сесија трае меѓу четири и триесет минути и го зголемува метаболизмот во одмарање во следните 24 часа. Дополнително овие вежби го подобруваат внесот на кислород во телото повеќе отколку што тоа го овозможуваат традиционалните аеробик вежби.

Ваквите интензивни тренинзи најдобро е да се изведуваат со партнер или во група.

 

 

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...