Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Лице

Овие намирници се идеални за вашата кожа

Cut avocado. Fresh fruit with green leaves with a large seed in center. Avocado oil. Isolate on a white background. Close-up. Template for design

Старата поговорка “Вие сте тоа што јадете” е договор за многу наши прашања. За тоа какво ќе биде нашето здравје, зависи од начинот на нашата исхрана. Како ќе изгледаат нашата кожа, коса и нокти исто така зависи од нашата исхрана.

Голем дел од витамините, минералите и есенцијалните масла кои се потребни ги внесуваме токму преку исхраната. Затоа треба да тргнеме во потрага по здрава храна, која ќе ни пружи оптимално здравје на нашата кожа. Но, освен како храна, продуктите може да ги користиме и директно на кожата.

Авокадото е извор на витаминот E. Затоа коритете го и како маска за лицето. Со тоа ќе ја спречите појавата на брчки. Зелениот чај е голем пријател на кожата. Богат е со полифеноли и антиоксиданси. Доматите исто така можат да ви помогнат за убава и здрава кожа. Тие успежно ги решаваат проблемите со изгорениците.

Лососот е богат со каротеноид, кој ја подобрува еластичноста на кожата и ја спречува појавата на брчки. Јајцата, освен во исхараната користете ги како маска на лицето. Тие се одлични за сувата кожа. Калинката исто така помага кај сувата кожа, а и за побрзо исцелување на раните.

Освен јајцата кои се извор на протеини, гравот и мешункастиот зеленчук исто така е одличен за здравата кожа. Амино киселините кои ги содржат го забрзуваат процесот на регенерација на клетките.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement