Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Лице

Направете сами одлична маска за длабинско чистење на порите

Речиси не постои жена која не се сретнала со проблемот запушени пори.

Тоа е неизбежен и природен процес. Темните дамки на вашето лице се само остаток од себум и мртвите клетки на кожата. Можеби не изгледаат најубаво, но за среќа, запушените пори може да се исчистат со една едноставна маска која можете да ја направите дома.

Потребни ви се:

– 1 лажица желатин

– 2 лажици вода

Постапка:

Желатинот и водата измешајте ги помала стаклена чинија и ставете ги во микробранова печка на 7 секунди. По седум секунди смесата треба да стане мазна и доволно густа да се лепи за вашата кожа. Маската нанесете ја на претходно исчитена кожа. Почекајте да се исуши ( околу 20 минути), а потоа маската едноставно “одлепете” ја од лицето.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...