Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____совети за врска

Тајната на долгиот и успешен брак: Со секс до златна свадба

Едноставен, но ефикасен рецепт.

Научниците од универзитетот во Чикаго анкетирале 732 парови, на возраст од 57 до 98 години со цел да го дознаат одговорот на ова прашање. Главен акцент на нивното истражување бил ставен на редовниот сексуален однос, психолошкото здравје и задоволството од бракот.

Резултатите до кои дошле покажуваат дека во секоја смисла посреќни се оние кои го практикуваат сексот почесто. Воочено било дека мажите и жените кои не го практикуваат сексот редовно, изјавуваат дека не се среќни со партнерот. Тие кои имаат редовен однос, тврдат дека се среќни и имаат успешен брак.

– Ова истражување покажува дека сексуалната активност во бракот е многу важна и дека луѓето мораат да најдат начин да останат сексуално активни, бидејќи тоа ќе им помогне да го одржат бракот среќен и функционален – пишува во заклучокот на истражувањето.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...